Home Dijital Gazete Günün gelişmeleri

Günün gelişmeleri

by eudaylight

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. Rusya-Ukrayna arasındaki gerilimin giderek artması küresel borsalar üzerinde çıkışları hızlandırırken BİST100’de de satış baskısını artırdı. Ayrıca haftasonu Uluslararası Kredi ve Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu BB-‘den B+’ya indirirken, görünümünü ise “negatif” olarak teyit etmişti. Fitch, yüksek enflasyon, düşük dış likidite ve zayıf politika güvenilirliğinin kırılganlıkları artırdığını söylemesi de dün borsada yaşanan satışları desteklemişti. BİST100 endeksi haftanın ilk gününü % 2.39 değer kaybıyla 2.001,94 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 34 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında tek kazandıran % 3,17 ile turizm olurken, en çok kaybettiren ise % 4,63 ile inşaat oldu. Usd/Try’de ise yatay eğilim devam ediyor. Türk Lirası yaşanan gelişmelere tepki vermemesinin en önemli nedeni arka kapı müdahaleleri ile döviz kurunun belli bir bantta tutulma isteği olarak görüyoruz.

Bugün yurtiçinde bütçe açığı verilerini izliyor olacağız. Usd/Try’de yatay tablo devam ediyor. Usd/Try’de yükseliş beklentimizi korumakla beraber 13.85 seviyesinin önemli olduğunun altını çiziyoruz. Bu seviye kırılmadığı sürece bir süre daha yatay eğilimini sürdürebilir. BİST100’de 2100 seviyesi kırılmadığı sürece satış baskısı ön planda olabilir. Gün içerisinde de 1992 desteğinin kırılıp kırılmaması bizim için belirleyici olacaktır.

ABD: Dün ABD’de veri akışı sakindi. ABD 10 yıllık tahvil faizleri % 1.98 seviyesinde hareketini sürdürürken dolar endeksi güç kazanmaya devam etti. Dolar endeksinin kısa vadede 98.80 seviyesine doğru yükseliş yaşamasını bekliyoruz. Artan enflasyon oranlarından sonra daha sıkı bir Fed görülebilir. Bu da doların dünyada diğer para birimleri karşısında değer kazanması anlamına gelecektir. Fed üyelerinden St Louis Fed Başkanı James Bullard, Fed’in 1 Temmuz’a kadar yapılacak 3 Fed faiz  toplantısında faizi toplam 100 baz puan artırmasına destek vereceğini tekrarlarken Kansas City Fed Başkanı Esther George, Fed’in yüksek enflasyonu geriletmek ve kısa vadeli faiz oranlarını uzun vadeli faizlerin üzerine çıkarmanın zarar verici etkilerinden korunmak için 9 trilyon dolarlık portföyünden tahvil satışını değerlendirmesi gerektiğini söyledi. George bu noktada tahvil alım programını da bitirmenin mantıklı olacağını vurguladı. Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilimin daha artması öncelikle borsa gibi riskli varlıklardan çıkışı artırırken altın ve petrol fiyatları üzerine pozitif yansımaya devam ediyor. Beyaz Saray sözcülerinden Karine Jean-Pierre, Rusya’nın Ukrayna sınırına onbinlerce asker yerleştirdiğini belirtirken Ukrayna’ya yönelik bir Rus saldırısının bu hafta da dahil olmak üzere her an başlayabileceğini ifade etti. Buna karşılık Ukrayna Ulusal Savunma ve Güvenlik Konseyi Başkanı Oleskiy Danilov, istihbarat verilerine göre Rusya’nın 16 ve 17 Şubat tarihlerinde ülkeye bir saldırı gerçekleştirmesini öngörmediklerini söyledi. Rusya’da konuyu diplomatik yollarla çözmek istediğini vurguladı. Ancak özellikle Rusya böyle bir savaşın olmayacağını dile getirirken ABD kaynaklarından ise sürekli her an savaş olabileceğine dair haberler geçiyor. Bu petrol fiyatlarının sıçramasına da neden olmakta. Brent petrolde 92.30 desteğinin kırılması halinde satış baskısı tekrar ön plana çıkabilecek iken 95.40 seviyesinin üzerinde ise petrol yükselişini sürdürebilir.

Bugün ABD’de ÜFE verileri açıklanacak. Aylık bazda ÜFE % 0.5 beklenirken yıllık bazda ÜFE’nin % 9.1’e gerilemesi beklenmekte. Çekirdek ÜFE’nin aylık bazda % 0.5 geleceği tahmin edilirken yıllık bazda Çekirdek ÜFE’nin % 7.9’a gerileyeceği öngörülmekte. ÜFE tarafında baz etkisi nedeniyle bu aydan itibaren bir yavaşlama olabilir. Ancak bu yavaşlama ABD enflasyonunun Nisan ayına kadar yükselmesini etkilemeyeceğinden piyasa buna sınırlı tepki verebilir.

EURO BÖLGESİ: Dün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakindi. Eur/Usd paritesi dolar endeksinin değer kazanması ile düşüş yaşarken paritede yükselişleri satış fırsatı olarak görmeye devam ediyoruz. Eur/Try’de ise yatay eğilim devam ediyor. 15.70 seviyesini izlemeyi sürdürüyoruz. Avrupa borsaları da Rusya-Ukrayna geriliminden kötü etkilenerek haftaya negatif bir başlangıç yaptı. Piyasaların ECB’nin bu yıl faiz artırımına gitmesini bekledikleri bir ortamda konuşan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Banka’nın politikasında herhangi bir değişikliğin kademeli ocağını buna Mart ayında ki toplantıda karar vereceklerini söyledi. Piyasalar bu sene ECB’den 2 faiz artışı bekliyor.

Bugün Euro Bölgesi’nde veri akışı oldukça yoğun. 2021 yılının 4. çeyreğine ilişkin büyümenin % 0.3 artacağı beklenmekte. Zew ekonomik güven endeksinin ise 54.4 puana yükselmesi öngörülmekte. Ekonomide güven Avrupa’da yeniden tazeleniyor gibi durmakta. Almanya’dan gelecek Zew ekonomik  güven endeksinin de bu ay 55.1 gelerek omikron varyantı sonrası yaşadığı güven kaybını telafi etmekte olacağı görülmekte.

 

USD/TRY:

Usd/Try’de ise 13.85 kritik. Eğer 13.85 seviyesi geçilir ise yükseliş eğiliminin devamı görülebilir. 13.85 geçilmez ise bir süre daha yatay trend korunabilir.

Yukarıda 13.65 seviyesinin üzerinde önce 13.85 ve arkasından 14.12 direnci test edilebilir. Aşağıda ise 13.18 desteğinin altında 12.89 ve arkasından 12.70 seviyesi test edilebilir.

BİST100:

BİST100’de bugün belirleyici seviyemiz 1992 olacaktır. 1992 seviyesinin üzerinde kalırsak 2100 seviyesine doğru yeni bir yükseliş hareketi gelebilir. 1992 seviyesi kırılmaz ise düşüşler sertleşebilir.

Yukarıda 2026 direncinin üzerinde 2053 ve arkasından 2100 seviyesi test edilebilir. Aşağıda ise 1992 desteğinin altında önce 1971 ve arkasından 1949 seviyesine kadar düşüş izlenebilir.

ONS ALTIN:

Ons altında jeopolitik riskler altını kritik gördüğümüz iki seviyeden olan 1880 direncine kadar taşıdı. Altın fiyatları geçen Kasım ayında da bu bölgeye geldikten sonra sert düşüş göstermişti. Kısa vadede belirleyici seviyemiz 1880 olacaktır. Bu seviyenin üzerinde alımlar devam edebilecekken bu seviyenin altında tekrar satış baskısı başlayabilir.

Yukarıda 1880 direncinin üzerinde önce 1901 ve arkasından 1919 seviyesi test edilebilir. Aşağıda ise 1860 desteğinin altında önce 1851 ve arkasından 1841 test edilebilir.

EUR/USD:

Dolar endeksindeki güçlenme ile birlikte paritede tekrar aşağı yönlü eğilimin hızlanmasını bekliyoruz. Bu noktada 1.1482 direnci önemli olacaktır. Bu seviyenin altında satış eğiliminin tekrar ön plana çıktığını izleyebiliriz.

Yukarıda 1.1347 direncinin kırılması halinde önce 1.1368 ve arkasından 1.1400 seviyesine yükseliş görülebilir. Aşağıda ise 1.1280 desteğinin altında önce 1.1237 ve arkasından 1.1190 seviyesine kadar düşüş izlenebilir.

EUR/TRY:

Eur/Try’de ise 15.70 kritik. Eğer 15.70 seviyesi geçilir ise yükseliş eğiliminin devamı görülebilir. 15.70 geçilmez ise bir süre daha yatay trend korunabilir.

Yukarıda 15.50 seviyesinin üzerinde önce 15.70 ve arkasından 16.18 direnci test edilebilir. Aşağıda ise 15.23 desteğinin altında 14.98 ve arkasından 14.54 seviyesi test edilebilir.

Kaynak Onur Altın
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment