Home Dijital Gazete Fx piyasalar

Fx piyasalar

by eudaylight

USD/TRY: Haftanın son işlem gününde risk iştahı zayıf. Dün Fed Başkanı Powell’ın faiz artışının gerekliliğine işaret eden açıklamaları risk iştahı üzerinde etkili olmakta.  Powell, 50 baz puan faiz artırım ihtimallerine dikkat çekerken, biraz daha hızlı olmanın uygun olduğunu belirtti. Şu aşamada Fed’in şahin görüntüsünü biraz daha ileriye taşıması piyasalar üzerinde etkisini sürdürebilir ve Gelişmekte Olan Ülke para birimleri baskı altında kalmaya devam edebilir. IMF ve Dünya Bankası’nın büyüme tahminlerini aşağı çektiği bir ortamda ikinci çeyreğin başlangıcına işaret edecek olan nisan ayına ilişkin küresel imalat ve hizmet PMI öncü verileri bugün izlenecek. Ayrıca ECB ve BoE başkanlarının konuşmaları takip edilecek. Bir taraftan şahin Fed diğer yandan yüksek seviyedeki emtia ve petrol fiyatları ile yurtiçinde enflasyonist baskının sürmesi TL üzerinde baskı oluştursa da kur korumalı mevduat uygulamasının TL’deki olası değer kayıpların önüne geçebileceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda kurda bant hareketinin devam etmesini beklerken, 14,64 – 14,81 hareket alanı olarak izlenebilir.


EUR/USD: Uluslararası Para Fonu (IMF) Bahar Toplantıları’nda konuşan Fed Başkanı Powell, mayıs ayındaki toplantıda 50 baz puanlık bir faiz artışının masada olacağını belirtti. Powell’ın açıklamalarının ardından yatırımcılar mayıs, haziran ve hatta temmuz ayında olası bir 50 baz puanlık faiz artırımı ihtimalini fiyatlamaya başladı. Küresel piyasalarda, Powell’ın şahin açıklamaları sonrası negatif bir seyir izleniyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi de %2,90’nın üzerinde. Öte yandan, ECB Başkanı Lagarde ise ECB’nin haziran ayındaki toplantısının faiz oranlarının seyri için çok önemli olduğunu belirterek, alınacak kararlar için verilerin beklenmesinin gerektiğini ifade etti. Özellikle, şahin Fed ile baskı altında kalan paritede 1,0785 ardından 1,0760 sıralı destekleri tekrar hedef olabilir. Yukarıda ise 1,0870 ve 1,0910 sıralı dirençler olarak takip edilebilir.

XAU/USD: Dün 1.936,8 seviyesine kadar gerileyen değerli maden günü sadece %0,3 oranında kayıpla 1.951,3 seviyesinden tamamladı.  Fed Başkanı Powell’ın birden fazla 50 baz puanlık faiz artırımı olabileceğine dair sinyal vermesine karşın değerli madende satış baskısının sınırlı kaldığını izliyoruz. Bunda enflasyon beklentilerinde net bir düşüş gözlenmemesi ve risk iştahındaki zayıflık neden olarak gösterilebilir. Bir taraftan Fed, diğer yandan  enflasyonist ortam değerli madenin yön arayışına girmesine neden olabilir ve Ons Altın haftanın son işlem gününde 1.936 – 1.968 arasında dalgalanabilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment