Home Dijital Gazete Fx piyasalar

Fx piyasalar

by eudaylight

USD/TRY: Geçtiğimiz haftayı beklentilerin aksine güçlü gelen ABD tarım dışı istihdam verisi ile kapattık. Tarım dışı istihdam verisi Omikron varyantının düşünülenden daha az etkili olduğuna işaret etti. Fed’den yaklaşık 25 baz puanlık 5 kez faiz artırımı fiyatlanırken, bu haftaki TÜFE verisinin faiz artışı beklentilerini daha da şekillendirmesi beklenebilir. Öte yandan, Rusya – Ukrayna gerginliği izlenmeye devam edilirken, Brent petrol fiyatı 90 Dolar’ın üzerinde yükselişini sürdürüyor. Bu kapsamda ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin de 1,90 seviyesinin üzerine çıkarak yakın vadede rekor yenilediğini izliyoruz. Pariteler tarafında, Dolar endeksi (DXY) haftaya yatay bir görünümle 95,50 seviyelerinden başladı. Gelişmekte Olan Ülkeler para birimleri ise karışık bir görünüm sergiliyor. ABD on yıllık tahvil faizindeki yükselişe Dolar’ın net bir şekilde eşlik etmemesi Dolar/TL tarafında da etkisini gösterebilir. Öte yandan, petrol fiyatlarındaki artış risk unsuru olmaya devam ediyor. Bu fiyatlamalar ışığında Dolar/TL’de bant hareketinin sürmesini bekliyoruz. Olası bant hareketinde 13,40 – 13,67 aralığı izlenebilir. Aksi durumda aşağı yönlü hareketlerde 13,26 destek konumunda. Olası yükselişlerde ise 13,67 direncinin üzerinde 13,82 – 13,85 aralığı gündeme gelebilir. Bu hafta yurtdışında Fed, BoE ve ECB yetkililerinin konuşmaları ile perşembe günü gelecek olan ABD TÜFE verisi takip edilecek. Yurtiçinde ise perşembe günü aralık ayı dış ticaret endeksleri ve iş gücü istatistikleri ile cuma günü aralık ayı sanayi üretimi, cari işlemler dengesi ve TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi izlenecek. Ayrıca cuma günü Fitch’in Türkiye’ye ilişkin değerlendirmesi de takip edilecek.


EUR/USD: Geçen hafta ABD’de açıklanan güçlü tarım dışı istihdam verisinin ardından piyasalarda Fed’in bu yıl 5 kez faiz artışına gidebileceği fiyatlanmaya başladı. Bu gelişmenin etkisiyle ABD 10 yıllıkların tahvil getirisi geçen hafta haftalık 15 baz puan artış kaydederken, yükselişini sürdüren petrol fiyatlarıyla bugün de %1,90 seviyesinin üzerinde haftaya başladı. Dolar endeksi geçen hafta %1,8 düştükten sonra bu sabah yatay. Bu haftanın en önemli verisi perşembe günü açıklanacak ABD ocak ayı enflasyon verileri olacak. Ayrıca hafta boyunca Fed ve ECB yetkililerinin konuşmaları takip edilecek. Avrupa tarafında, ECB Yönetim Konseyi Üyesi Klaas Knot, ECB’nin faiz oranını dördüncü çeyrekte 25 baz puan artırabileceğini ve ikinci faiz artırımının ise 2023 yılının bahar aylarında gerçekleşebileceğini açıkladı. Bir taraftan agresif Fed beklentilerinin devam etmesi diğer yandan şahinleşen ECB ile geçen hafta sert bir yükseliş kaydeden paritede bir miktar soluklanma gözlenebilir ve parite bugün 1,14 – 1,15 arasında dalgalanabilir. Söz konusu bandın dışında; aşağıda 1,1350 desteği, yukarıda ise 1,1530 yakın direnci izlenebilir.

XAU/USD: Piyasalarda faiz artırımlarının netleştiği ortamda kıymetli madende geri çekilmeler olsa da enflasyonist tablo ve Rusya – Ukrayna kaynaklı jeopolitik risklerin varlığı Ons Altın tarafında güvenli liman özelliğini ön plana çıkartıyor. Bununla birlikte yüksek oynaklık ve borsalardaki düzeltme riski de sürüyor. Fiyatlamalar tarafında ise aylık ortalamanın etrafında yatay hareket eden kıymetli madende yön arayışı sürebilir. Olası geri çekilmelerde 1.806 ve 1.780 destek olarak karşımıza çıkabilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1.830 güçlü direnç konumunda.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment