Home Dijital Gazete Borsalar Rusya riskiyle geriledi

Borsalar Rusya riskiyle geriledi

by eudaylight

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
19:00 USD FOMC Üyesi Bullard’ın Konuşması    
19:15 EUR Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın Konuşması    
02:50 JPY Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (çeyreklik) (4. Çeyrek) 1,40% -0,90%
03:30 AUD Para Politikası Toplantı Tutanakları    

 

“GERİDE KALANLAR”

“Borsalar Rusya riskiyle geriledi”

Asya sonrasında Avrupa borsaları da artan jeopolitik risklerle birlikte geriledi. Doğalgaz fiyatında yükseliş yaşanırken, petrol fiyatları geri çekildi.

Avrupa’da 3%’ün üzerindeki kayıplarda Almanya, Fransa ve İtalya ön plana çıktı. İngiltere’de ise 2%’nin hemen altında düşüş izlendi. ABD vadelilerinde ise Nasdaq satışlarda dikkat çekti. ABD 10 yıllık tahvil faizi 1,927%’de seyrediyor. Dolar endeksi ise yükseliş eğilimi gösterdi.

Cuma gününden bu yana Batı ve Rusya arasındaki karşılıklı açıklamalar gerilimi tırmandırdı. ABD Başkanı ve Ukrayna Devlet Başkanı’nın görüşmeleri ardından diplomasi mesajı çıksa da, Ukrayna’nın ABD’den mühimmat alması, Almanya’dan yapılan açıklamalar gerilimi gözler önüne serdi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Rusya’nın bu hafta Ukrayna’yı işgal edebileceğini açıkladı. Sıcak savaş riskinin artmasıyla birlikte piyasalarda risk iştahı da önemli ölçüde geriledi.

Rusya birçok kez Ukrayna’yı işgal etme gibi bir planı olmadığını açıklasa da, Batı hala Devlet Başkanı Putin’in niyetinden emin değil.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Lagarde ve Bullard konuşacak”

St. Louis Fed Başkanı Bullard bugün bir televizyon kanalında para politikalarına ilişkin açıklamalar yapacak. Bullard’ın bu yıl toplantılarda oy hakkı bulunuyor, dolayısıyla görüşü önemli olabilir.

Avrupa Merkez Başkanı Lagarde ise Avrupa Merkez Bankası yıllık raporunun sunumunda konuşma gerçekleştirecek. Lagarde geçen hafta normalleşme sürecinde aceleci olmayacaklarını belirtmişti. Ancak enflasyon ABD’de olduğu gibi Euro Bölgesi’nde de önemli bir risk olmaya devam ediyor.

“Bilanço sezonu sürüyor”

Son günlerde açıklanan Apple, Meta Platforms (Facebook) ve Amazon bilançoları içinde bulunduğumuz dönemde şirket gelişmelerinin tüm endekslere ne kadar etki edebileceğini gösterdi. 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment