Home Dijital Gazete AKALP olağan toplantısı gerçekleşti

AKALP olağan toplantısı gerçekleşti

by eudaylight

22.04.2022 – ADIYAMAN – HİBYA -Adıyaman’ı Kalkındırma Platformu (AKALP) olağan toplantısı gerçekleşti. Toplantıda Adıyaman’ın sorunları masaya yatırıldı.

AKALP Başkanı Zeki Dişkaya öncülüğünde gerçekleştirilen toplantıda, Adıyaman’ın sorunları ve bu sorunlara getirilecek çözüm önerileri görüşüldü.

Toplantının açılışında konuşan Başkan Dişkaya şu ifadelere yer verdi:

“Bugün burada Adıyaman Kalkınma Platformu’nun yürütme kurulu üyeleriyle sizlerle birlikte olma gereği duyduk. Her söylenene alkış çalan bir toplumla birlikte olan siyasetinde akıbeti fenadır. Çok büyük bir tehlikedir, Gerçeklerle herkesin yüzleşmesi lazım. Bir müzeye ihaleye çıkarıldı bir ihale yapıldı o da iptal edildi sadece utanıyorum. Bu müzemizle ilgili adımı derhal atın. Eski hastanemizin yeri hala proje aşamasında. İnsanlar hastanede istif istif, muayene sırası alamıyorlar.

Adıyaman’a artık bir şehir hastanesinin yapılması lazım. Şimdi Adıyaman- Çelikhan yolu 30 kilometre Adıyaman halkı kazma kürekle gitse 1 günde yaparlar. Kahta- Siverek arası yolu facia, köprüler gene duruyor sulama kanallarına daha geçemedik. Organize sanayi bölgesi kanayan yara yatırımcılara yer verilmiyor yatırımcılar ise komşu şehirlere gidiyor. Bir AMATEM benzeri bir minyatürde olsa hastanenin yapılması lazım. Belediyemizin ise arsa ve konut yerlerinin yapılması lazım. Adıyaman’ın Sahile ihtiyacı var tespit edilen bir alanda Belediyenin sahil, kafe yapılması lazım. Deprem her an Adıyaman’ın kapısını çalabilir deprem bölgesindeyiz. Konutlarımız çürük, dayanıksız. Üst geçitler tam bir rezalet üst geçitlere engellilerin çıkabilmesi için yer yapılmamış üst geçitlere asansör yapılması lazım. Battı çıktılar 1 tane yapıldı bayram ettik herkes resim çekilenlerimiz kalmadı ama yeterli değil en az 6 tane daha yapılası lazım. Yol girişi alt tarafı 3 kilometrelik yolu 20 senedir yapılmadı. Besni’de viyadük çalışması vardı sonra durdu Besnili bunu dört gözle bekliyor. Kahta altyapı soru nu devam ediyor Kahtadaki su borularında kanserojen maddeler var Kahta halkının temiz su içmesi lazım.”

Adıyaman İli Köy Ve Mahalle Muhtarlar Derneği Başkanı Ömer Ekici, açıklamasında, “Perre 1990 yılından beridir birinci sınıf sit alanıdır. Pirin Perre antik kentini bir an önce gün ışığına çıkartılması için hiç kimse bize yardımcı olmuyor. Oradaki vatandaşlarımızda gerçekten çok perişan ve zor durumdalar. Bundan dolayı Perre antik kentini Adıyaman’a kazandırmak istiyoruz. Bugün Urfa Göbekli tepe dünyaya reklam edildi, tanıtıldı bizim Perre de hala reklamı bırak bir çalışma yok Perreyi gün ışığına çıkartmak açısından.” dedi.

Rehberliğe yönelik çalışma yapılmasını arzu eden Kurs Der Başkanı Mustafa Tunç, “Özellikle özel öğretim kurslarının denetimi konusunda bizleri kapatmaya yönelik değil, geliştirmeye yönelik, rehberliğe yönelik çalışma yapılmasını arzu ediyoruz. Her seferinde geldiklerinde ceza verecek şekilde ya da terör yuvalarını basar gibi denetim yapılmasından dolayı biz şikayetçiyiz.” ifadesini kullandı.

Adıyaman Şire Pazarı Başkanı Abdulgani Babar ise şöyle konuştu:

“Adıyaman’a tren getirilecek diyorlar bizim 20 bin üniversiteli öğrencilerimiz var hem öğrencilerimiz için hem de Adıyaman için müthiş bir gelir. Bunu söylediğimde ise daha ihalenin yapılmadığını söylediler.”

Polis emekliler derneği başkan yardımcısı Mehmet Dağhan; “Adıyamanlı İş adamlarının yolladığı yardımlar düzensiz dağıtıldı. Parklarda ışıklandırma yok, kamera yok, parklar uyuşturucu kullananların yuvası oluyor. Adıyaman’a ekmek getirmek için istihdam alanları getirilmelidir.” dedi.

Diyabet konusunu ele alan Genç Diyabetliler Derneği Başkanı Ramazan Yavuz; “Yaklaşık 2 sene önce doktorumuz gitti. Yerine birini bulamayacaksanız neden gönderiyorsunuz. Ne yazık ki bu da Adıyaman’ın sağlık sektörünün en büyük ayıplarından birisidir. 1.5-2 yılın ardından doktorumuzu gönderdiler göreve başladı artık çocuklarımızın çileleri bitti. Çocukların acı çekmemeleri için diyabetli hastalarının sensör talebi valilikten dönüş sağlanmadı.”şeklinde konuştu.

Türkiye Uyuşturucu Federasyonu Adıyaman Başkanı Zeynel Küçükkaya şöyle devam etti:

“Şu anda tespit ettiğimiz uyuşturucu kullanan 100 kişiye yakın gençlerimizle irtibat halindeyiz. Bunların tedavisi ile de ilgileniyoruz. Aynı zamanda Adıyaman’da 300 e yakın ailemizi tespit ettik yardım hedefimiz 500 aileye yardım götürmektir.”

Hibya Haber Ajansı

You may also like

Leave a Comment